نکات طلایی در مورد بلیط‌های چارتر

اهالی سفر خوب می‌دانند که چه موقع باید به سراغ بلیط چارتر بروند و چه وقت باید بلیط سیستمی را برگزینند. برای انتخاب میان این دو گزینه، عامل تعیین‌کننده‌ی قطعی، زمان خرید بلیط است.

بلیط چارتر به خاطر قیمت پایین آن به گزینه‌ای پرطرفدار بین مسافران تبدیل شده است. اگر از آن دسته افرادی باشید که در طول سال زیاد به مسافرت می‌روند، تهیه بلیط چارتر اهمیت به‌سزایی برایتان خواهد داشت، چراکه می‌توانید صرفه‌جویی قابل ملاحظه‌ای در هزینه‌هایتان داشته باشید. اگر کمی حوصله و صبوری به خرج دهید، می‌توانید با کمترین قیمت ممکن بلیط تهیه نمایید.

انواع بلیط‌های هواپیما

همواره هنگام تهیه‌ی بلیط هواپیما با این سؤال مواجه می‌شوید که بلیط سیستمی انتخاب کنید یا چارتر؟بلیط سیستمی به بلیط‌هایی اطلاق می‌شود که می‌توانید روز و ساعت پرواز را در آن‌ها تغییر دهید. این بلیط‌ها به دلیل قابلیت تغییر زمان آن، از نرخ بالاتری برخوردار هستند و برخلاف بلیط‌های چارتر، بلیط‌های سیستمی قابلیت استرداد یا کنسل کردن را دارند.

 

علی بابا رتبه اول فروش بلیط هواپیما و بلیط قطار در ایران با گارانتی استرداد آنلاین

بلیط سیستمی را مستقیماً از آژانس‌های هواپیمایی تهیه می‌کنید. همان‌طور که گفتیم از مزایای بلیط سیستمی قابل استرداد بودن بودن وجه پرداختی آن است، یعنی اگر به هر دلیلی از پرواز منصرف شدید، بخشی از مبلغ پرداختی شما به عنوان جریمه کسر و باقی آن به شما بازگردانده می‌شود. البته میزان جریمه‌ی این بلیط‌ها ارتباط بسیار نزدیکی با زمان اعلام کنسلی از سوی مسافر و نیز کلاس پروازی دارد، یعنی هرچه به تاریخ و ساعت پرواز نزدیک‌تر باشد، نرخ جریمه و مبلغ کسر شده بیشتر خواهد شد. از دیگر مزایای بلیط سیستمی این است که نرخ آن برای افراد بزرگسال و خردسال متفاوت است و برای کودکان وجه کمتری پرداخت می‌کنید، یعنی می‌توانید برای کودکان بین ۲ تا ۱۲ سال از تخفیف ۵۰ درصدی بهره مند شوید.

 بلیط چارتر نوع دوم بلیط هواپیماست که مزایا و معایب مخصوص خود را دارد، اما اگر نکات خاصی را هنگام تهیه‌ی این نوع بلیط رعایت کنید، می‌توانید بلیط ارزان قیمتی تهیه نمایید.

 

 نکات طلایی در مورد بلیط‌های چارتر

تعریف کلی بلیط چارتر و مزایا و معایب آن

چارتر در اصطلاح کلی به معنای دربست کرایه کردن است و نه‌تنها برای پرواز، بلکه برای دیگر وسایل نقلیه هم کاربرد دارد. بلیط چارتر توسط آژانس‌های هواپیمایی عرضه می‌گردد. این آژانس‌ها برای مدت معینی از سال، کل یا قسمتی از صندلی‌های هواپیما راکه معمولاً مسیرهای پر تردد هستند، اجاره می‌کنند. به این آژانس‌ها، آژانس‌های چارترکننده می‌گویند و این آژانس چارترکننده است که بهای بلیط را تعیین می‌کند.

مهم‌ترین نکته‌ای که در مورد پروازهای چارتر وجود دارد این است که در هر حالتی، اگر پرواز چارتر خالی بماند، آژانس چارترکننده ضرر خواهد کرد و از همین‌رو، در برهه‌های زمانی متفاوت، قیمت بلیط چارتر تغییر می‌کند. بلیط‌های چارتر در واقع نوعی معامله‌ی دو سر سود است. این آژانس‌ها چاره‌ی ندارند جز این‌که بلیط‌های خود را به هر قیمتی که شده، به فروش برسانند و این‌چنین است که می‌توانید در فصول کم سفر، بلیط‌هایی با نرخ‌های عالی پیدا کنید. در صورتی که تعدادی از بلیط‌های شرکت چارترکننده به فروش نرسیده باشد، این شرکت‌ها مجبور می‌شوند با قیمت‌هایی کمتر از آن قیمتی که برای خودشان تمام شده، بلیط‌ها را بفروشند تا ضرر کمتری را متحمل شوند.

اما از یاد نبرید که در فصل‌های پر سفر، مثل تابستان و تعطیلات نوروز، قیمت بلیط چارتر تفاوت چشمگیری با بلیط سیستمی ندارد و چه‌بسا به علت استقبال زیاد، گران‌تر از بلیط سیستمی هم فروخته شود.

از معایب بلیط‌های چارتر می‌توان به محدود بودن مسیرهای پروازی و محدودیت در انتخاب تاریخ پرواز اشاره کرد.

از جمله معایب دیگر و بزرگ بلیط چارتر این است که امکان لغو آن وجود ندارد و اگر به هر دلیلی سفر شما کنسل شود، مبلغ پرداختی به شما عودت داده نمی‌شود و دیگر این‌که در تهیه‌ی بلیط‌های چارتر، از لحاظ قیمت هیچ تفاوتی میان کودک و بزرگسال وجود ندارد.

نکته‌ی قابل ذکر دیگر این است که بلیط چارتر از لحاظ خدمات پروازی، نوع صندلی و کابین، تفاوتی با بلیط‌های سیستمی ندارد.

نوسانات قیمت بلیط چارتر

موقع جستجو برای خرید بلیط چارتر متوجه خواهید شد که قیمت‌ها به طور لحظه‌ای افزایش و کاهش می‌یابند و پیشنهاد ما به شما این است که هر زمان که با بلیط ارزان قیمت مواجه شدید، فرصت را از دست ندهید و آن را خریداری کنید، چراکه ممکن است چند لحظه بعد همان بلیط با قیمت گزافی ارائه شود. نوسانات قیمت بلیط‌های چارتر مستقیماً به فصل مسافرت و میزان تقاضای مسافران بستگی دارد؛ یعنی در ایام تعطیلات قیمت بلیط‌ها بالاست و عملاً نمی‌توان بلیط چارتر تهیه کرد. اما در ایام کاری و مواقعی که تقاضا برای سفر چندان بالا نیست، قیمت این بلیط‌ها کاهش می‌یابد. ضمناً هرچه به زمان پرواز نزدیک‌تر می‌شویم، اصولاً قیمت بلیط هم کاهش می‌یابد. اما عکس این قضیه هم صادق است و مواقعی که استقبال از پرواز زیاد است، نرخ بلیط چارتر هم افزایش خواهد یافت.

آژانس‌های ارائه کننده‌ی بلیطِ هواپیما، مسیرهای پرتردد را برای مدت معینی اجاره می‌کنند. برای تهیه بلیط ارزان قیمت باید نرخ بلیط تمام آژانس‌ها را چک کنید. برای این‌کار می‌توانید از موتورهای جستجوی بلیط استفاده کنید. در این موتورهای جستجو قیمت لحظه به لحظه‌ی تمام آژانس‌های هواپیمایی موجود است. چنان‌چه زمان برگشت از سفرتان از قبل مشخص شده است، بهتر است بلیطتان را به صورت رفت و برگشت تهیه کنید، چراکه بسیاری از آژانس‌ها برای تهیه‌ی همزمانِ بلیط رفت و برگشت، امتیازات ویژه‌ای قائل می‌شوند.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *