خطا در برقراری ارتباط با پایگاه داده وردپرس، یک مشکل بسیار آزادهنده و گیج کننده برای کاربران وردپرس به خصوص تازه کاران است. این خطا ممکن است با دلیل یا بی دلیل در وردپرس رخ دهد. به همین دلیل ما در این پست علل مختلف رخ دادن خطا در ایجاد ارتباط با بانک اطلاعاتی وردپرس را بررسی می کنیم و نحوه حل آن ها را توضیح خواهیم داد.

آموزش حل مشکل error establishing a database connection

توجه: قبل از ایجاد هرگونه تغییری در پایگاه داده، حتما از اطلاعات خود یک نسخه پشتیبان تهیه کنید.

چرا مشکل برقراری ارتباط با پایگاه داده وردپرس رخ می دهد؟

به طور خلاصه این مشکل به دلیل عدم توانایی وردپرس در ایجاد اتصال با پایگاه داده رخ می دهد. برای این عدم توانایی می توان به دلایل مختلفی اشاره کرد از جمله اشتباه بودن مجوز ورود به پایگاه داده ویا تغییر کردن آن، عدم دریافت پاسخ از طرف پایگاه داده و یا خراب بودن بانک اطلاعاتی.

با توجه به موارد مطرح شده نحوه عیب یابی این مشکلات را بررسی خواهیم کرد.

آیا مشکل برای /wp-admin/ نیز رخ داده است؟

اولین کاری که باید انجام دهید این است که مطمئن شوید خطای یکسانی در هر دو لایه ابتدایی و انتهایی سایت (wp-admin) وجود دارد یا خیر. اگر پیغام خطا در هر دو لایه یکسان بود (خطا در ایجاد اتصال با پایگاه داده)، این مراحل را انجام دهید. اگر خطای دیگری نیز در (wp-admin) وجود دارد (مثلا یک یا چند جدول از پایگاه داده در دسترس نیستند) باید نسبت به اصلاح و تعمیر بانک اطلاعاتی خود اقدام کنید. می توانید این کار را با اضافه کردن دستور زیر در فایل wp-config.php انجام دهید. باید این دستور را درست قبل از خط “That’s all, stop editing! Happy blogging” در فایل wp-config اضافه کنید:

پس از انجام این کار می توانید تنظیمات را با مراجعه به صفحه زیر ببینید:

http://www.yoursite.com/wp-admin/maint/repair.php

به یاد داشته باشید که کاربر برای دسترسی به این قابلیت در هنگام تعریف تنظیمات نیازی به ورود به سیستم ندارد. این به دلیل آن است که کاربران اغلب نمی توانند به پایگاه داده ای که خراب است، وارد شوند. پس از انجام تعمیرات و بهینه سازی پایگاه داده خود، دستوری را که در فایل wp-config.php وارد کرده اید را حذف کنید.

اگر این راه حل مشکل عدم برقراری ارتباط با پایگاه داده وردپرس را برطرف نکرد، نا امید نشوید و به ادامه مطلب توجه کنید. هنوز راه حل های دیگری برای شما وجود خواهد داشت.

 

بررسی فایل WP-Config

wp-config.php مهمترین فایل در وردپرس است. زیرا در آن جزئیات اتصال به پایگاه داده وردپرس را مشخص می کنید. اگر رمز عبور اصلی یا کاربر را تغییر داده اید، باید در این فایل تغییراتی به وجود بیاورید. اولین موضوعی که باید بررسی کنید آن است که آیا همه چیز در فایل  wp-config.php یکسان است یا خیر.

 

به خاطر داشته باشید که مقدار DB_Host همیشه با مقدار localhost ممکن است یکسان نباشد و با توجه به میزبان وبسایت شما متفاوت خواهد بود. به همین دلیل در بعضی از مواقع ممکن است مشکل با جایگزینی localhost با IP ثابت برطرف شود. به خصوص اگر وردپرس در یک سرور محلی اجرا شود. به عنوان مثال:

حتما شما می دانید که مقدار IP برای هر یک از سرویس های میزبانی وبسایت متفاوت خواهد بود.

اگر همه چیز در فایل wp-config.php صحیح باشد (مطمئن شوید که احتمال وجود خطای تایپوگرافی را نیز بررسی کرده اید)، می توانیم حدس بزنیم که مشکلی در لایه انتهایی سرور وجود دارد.

پایگاه داده سرور (MySQL Server) خود را بررسی کنید 

بعضی از مواقع شما به این نکته پی می برید که خطا در ایجاد ارتباط با بانک اطلاعاتی وردپرس به علت ازدحام زیاد ترافیک رخ می دهد. اساسا، سرور میزبان سایت شما نمی تواند بار را کنترل کند (مخصوصا زمانی که شما از سرور مشترک استفاده می کنید)، در این صورت سایت شما  بسیار کند خواهد شد و برای برخی از کاربران حتی خطا را نیز نمایش می دهد.

بنابراین بهترین کاری که می توانید انجام دهید این است که با ارائه دهنده میزبانی خود تماس بگیرید و در مورد این که آیا SQL Server شما کار می کند، بپرسید. اما برای کسانی که می خواهند خودشان ثبات و کارکرد SQL Server را مورد آزمایش قرار دهند، چند راه وجود دارد. اگر سایت دیگری بر روی سرور میزبان خود دارید، آن ها را بررسی کنید که آیا مشکل دارند یا خیر. اگر آن ها نیز دارای همان خطای مشابه هستند، قطعا در SQL Server اشکالی وجود دارد. راه دیگر وارد شدن به قسمت cPanel و برقراری ارتباط با بانک اطلاعاتی از طریق phpMyAdmin است. اگر قادر به برقراری ارتباط بودید، باید مطمئن شوید که آیا کاربر پایگاه داده مجوز لازم را برای دسترسی دارا می باشد یا خیر. برای این منظور فایل جدیدی با نام testconnection.php ایجاد کنید و کدهای زیر را در آن وارد کنید:

رمز کاربری و کلمه عبور خود را در کدهای بالا جایگزین کنید. اگر با موفقیت ارتباط با بانک اطلاعاتی برقرار شد، به معنی آن است که کاربر شما مجوز کافی را دارد و مشکل دیگری وجود دارد. مجددا به فایل wp-config بازگردید و اختمال وجود خطای تایپوگرافی را در آن بررسی کنید و مطمئن شوید که همه چیز درست است.

اگر نمی توانید از طریق phpMyAdmin به پایگاه داده متصل شوید، نشان دهنده وجود مشکل در این بخش از سرور شما است. این مسئله لزوما نمی تواند نشان دهنده از کار افتادگی SQL Server باشد. بلکه ممکن است بیان کننده این مسئله باشد که کاربر شما مجوز کافی را ندارد.

اگر تلاش شما در وارد شدن به phpMyAdmin با شکست روبرو شد و نمایش خطای زیر نمایش داده شد:

با سرور خود تماس بگیرید تا آن ها مشکل را حل کنند. معمولا این کار با بازیابی و تنظیم مجدد مجوزهای دسترسی انجام می شود.

بنابراین فراموش نکنید که اگر با خطای عدم دسترسی از طریق phpMyAdmin و یا testconnection.php مواجه شدید، حتما با میزبان خود تماس بگیرید.


مقاله مرتبط:  آموزش روش یافتن فایل های قربانی هک در پایگاه داده وب سایت وردپرس


 سایر راه حل های دیگر برای حل مشکل برقراری ارتباط با بانک اطلاعاتی وردپرس

قبل از هر چیز، باید به این مسئله توجه کنید که ممکن است این راه حل ها برای شما کارایی نداشته باشد. بنابراین قبل از استفاده از این راه کارها حتما از اطلاعات خود یک نسخه پشتیبان تهیه کنید.

مسئله اول:

بعضی از مواقع ممکن است شما خطایی که نشان دهنده نیاز به تعمیر و اصلاح پایگاه داده است، دریافت کنید. اما پس از تعمیر پایگاه داده نیز خطا برطرف نشود. در این موقعیت ممکن است که url سایت به علت تغییرموجب بروز این مشکل شده باشد. بنابراین به قسمت SQL query از طریق phpMyAdmin وارد شوید و دستور زیر را وارد کنید:

حتما YOUR_SITE_URL را با url یا همان آدرس سایت خود جایگزین کنید.

توجه داشته باشید که که اگر شما پیشوند پیش فرض پایگاه داده وردپرس را تغییر داده باشید، wp_options متفاوت خواهد بود.

مسئله دوم:

اگر قادر به متصل شدن به پایگاه داده از طریق testconnection.php هستید، می توانید کاربر wp-config.php را به کاربر اصلی تغییر دهید. اگر وردپرس به خوبی کار کرد و خطا برطرف شد، مجددا تنظیمات را به حالت قبل بازگردانید. این مسئله که بیان شد نوعی از خطای تایپوگرافی بود.

یکی از راه حل های دیگر حذف محتوای active_plugins در جدول wp_options و ویرایش محتویاتی که است که اخیرا آن ها را تغییر داده اید.

بعضی از مواقع نیز خطای عدم ارتباط با پایگاه داده وردپرس از طریق آپلود نسخه جدید وردپرس به سادگی حل می شود.

مبحث بهینه سازی و رفع اشکال یک فرایند همیشگی است که نه تنها در پایگاه داده بلکه در دیگر زمینه ها نیز باید رعایت شود برای اینکار افزونه wp rocket از وب سایت فریش تم می تواند به عنوان یک دستیار موثر با تجربه کابری آسان برای بهینه سازی و رفع اشکال سایت وردپرسی بکار رود.

منبع: wpbeginner

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *